PIT i CIT czyli nowe zasady w relacjach z Wielką Brytanią
Początek 2021 roku w podatkach, to nie tylko estoński CIT, podatek cukrowy czy ograniczenie ulgi abolicyjnej, ale także nowe zasady podatkowe związane z brexitem.
Od 1 lutego 2020 r. Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Tym samym Wyspy stały się „państwem trzecim". Towarzyszący temu tzw. okres przejściowy obowiązywał od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. Podczas jego obowiązywania Wielka Brytania była traktowana jak państwo członkowskie Unii Europejskiej. Oznacza to, że wszelkie regulacje przewidziane w polskich przepisach dotyczące państw członkowskich, obejmowały podczas okresu przejściowego także Wielką Brytanię.
Okres przejściowy zakończył się 31 grudnia 2020 r. Jak to wpłynie na rozliczenia podatkowe PIT i CIT z podmiotami z Wielkiej Brytanii?
Zakończenie okresu przejściowego
Dokładne warunki współpracy gospodarczej po zakończeniu okresu przejściowego zależą od treści Umowy między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Z uwagi niedopełnienia pełnej procedury ratyfikacyjnej jeszcze przed końcem 2020 r., Komisja Europejska zaproponowała, aby Umowa podlegała tymczasowemu stosowaniu – od 1 stycznia 2021 r. do 28 lutego 2021 r. z możliwością przedłużenia wskazanego okresu w sytuacji, gdy proces ratyfikacji nie zostanie do tego czasu ukończony.
Umowa między Unią Europejską a Wielką Brytanią nie określa kwestii związanych z podatkami dochodowymi PIT oraz CIT. Jeśli kwestie te nie zostaną uregulowane, wtedy akty prawne Unii Europejskiej odnoszące się do tego obszaru, nie mają zastosowania do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta